Britania pranë Ballkanit: Londra, rol parësor në rajon

Vendimin e Senatit amerikan për ratifikimin e protokollit që lejon anëtarësimin e Malit të Zi në NATO, ekspertë si Richard Weitz, i institutit Hudson në SHBA e konsiderojnë një sinjal të dërguar nga administrata amerikane përmes të cilit tregohet se…
E dini sa peshon një re?

  Sa peshon një re? Një grumbull resh mund të mbajë rreth 550 tonë ujë. “Ose, nëse doni ta krahasoni me diçka që kuptohet më lehtë… përfytyroni elefantët”,—thotë meteorologia Pegi lë Mon. Po të supozojmë se një elefant peshon rreth…
Ngritja e institucioneve të vetting-ut, ONM: Me rëndësi historike

ONM ka publikuar një deklaratë pas përfundimit të procedurave për ngritjen e institucioneve të vetting-ut, duke përshëndetur “përfundimin e aktiviteteve nga komisioni vlerësues në Zyrën e Avokatit të Popullit”. “Janë shqyrtuar dokumentat e certifikuara të mbi 100 aplikuesve. Do të…
Tregu çam/ Propozim kundër blerjes së votës

Kryetari i PDIU ka propozuar që një grup prokurorësh specialë që të jenë pranë KQZ –së për të hetuar rastet e blerjes së votës. Sipas tij, kjo do të ishte zgjidhja për ta frenuar këtë fenomen. PDIU është një prej…
Ngjela: Protesta e PD për të mbrojtur Berishën

Protesta e opozitës ka hyrë në ditën e 41 të saj dhe sa më shumë nga çadra këmbëngulet në qëndrimin për qeveri teknike si kusht për zgjedhjet, duket se aq më të shumtë bëhen zërat kundër. E fundit ishte rezoluta…
Rama: Negociojmë me PD-në me këto dy kushte…

Rama nënvizoi se qeveria nuk mund të futet në  bisedime me opozitën me idenë e ndryshimit të datës së zgjedhjeve, sepse, ajo është data e popullit dhe jo e partive. “Nuk kemi asgjë në dorë për të vendosur brenda një…
“Kim Kardashian rus” tregon sekretin e saj

  Qëkur përfundoi në faqet e para të mediave në verën e vitit të kaluar, Anastasia Kvitko, e pagëzuar edhe me emrin “Kim Kardashiani rus” tërheq gjithnjë e më shumë vëmendjen. 22-vjeçarja numëron me miliona ndjekës në rrjetet sociale, ku…
Katër pajisjet që duhet t’i keni për 2017

Teknologjia vazhdon të ece me hapa galopantë dhe për 2017 premton supriza nga më të veçantat. Por në morinë e dhjetra-qindra produkteve të reja që kanë dalë deri më tani e që pritet të dalin deri në fund të këtij…