Nga Bledi Mane/MASHKULLI I ËNDRRAVE TË ÇDO FEMRE!

Nga Bledi Mane/MASHKULLI I ËNDRRAVE TË ÇDO FEMRE!

Nga Bledi Mane

MASHKULLi I ËNDRRAVE TË ÇDO FEMRE!
Kush nuk do e enderronte nje burre te tille?
Kapter i bindur politik.
Medioker me 5 yje.
Ish komunist i konvertuar ne djathtist ekstremist.
I shkurter por i shemtuar.
Hoqi mustaqet poshte hundes por e mbajti nishanin si mbiemer.
Ka lindur ne Durres por nuk di not.
Gruaja i iken nga shtepia por nuk i shkon ne pune.
Flet anglisht por nuk njeh gjuhen e tolerances.
Eshte pacient kronik por ka frike nga Doktori.
Aty ku e le, aty e gjen prape.
Ka punuar edhe kamarier por nuk di tu sherbeje interesave kombetare.
Pas nje muaji i mbaron mandati por nuk dine ku ta çojne.
Ta fusesh ne frigorifer, ngrin nga i ftohti.
Ta lesh siper televizorit, nuk mban dot ekuilibrin dhe rrezohet.
Ta çosh ne halé, nuk e pastron dot.
Ta fusesh ne krevat, as breket si heq dot para aktit seksual.
Ta vendosesh te rafti i librave, shikon vetem figurat.
Nese e fut ne lavatriçe per ta lare, i merren mendt e vjell e ti ben pis rrobat e tjera.
Ta çosh ne azile pleqsh, nuk mban dot guret e dominose.
Ta shpiesh ne xhami, nuk ta pranojne se eshte mekatar.
Te çadra e opozites nuk e çon dot se i mbetet qejfi profesor Artan Fuges ngaqe i kane premtuar per president.
T’ia dhurosh bashkise se Kamzes, te kerkon lekë Xhelal Mziu dhe per Jarin askush nuk paguan.
Ta punesosh lektor ne ndonje universitet, ia mbyllin deren se nuk ka formim akademik…
Ndaj beni sevap kush ka mundesi. Pas nje muaji e hedhin ne rruge Jar Nishanin dhe askush nuk e pranon.
I lutem lali Erit ta punesoje fatorino autobuzi dhe mbajeni mend, bileta kushton 400 leke dhe gjithe pasagjeret do paguajne me 500 lekesh. Harram u qofte nese do ia merrni kusurin Bujar Nishani!!! 🙂

Share this post