Renditja e FIFA-s, “Kuqezinjtë” – 12 pozicione

Humbja në eliminatoret e Botërorit 2018 me Italinë dhe ajo në miqësoren me Bosnjen kanë ndikuar ndjeshëm në klasifikimin mujor të FIFA të kombëtares shqiptare. Kuqezinjtë e drejtuar nga Gianni De Biasi këtë radhë e shohin veten 12 shkallë më…
Rama: Opozita, përpjekje që PS të mos hyjë në zgjedhje

Kryeministri Edi Rama, duke marrë fjalën në seancën e kësaj të enjteje në Kuvend ka akuzuar sërish opozitën se bojkotoi Parlamentin për të penguar reformat, sidomos atë në drejtësi. “Bojkoti nisi në javën kur po shqyrtoheshin procedurat e vettingut”, ka…
Ambasadori austriak: Palët duhet të ulen në bisedime

“Në politikë dialogu është i rëndësishëm, palët duhet të ulen në bisedime”. Kështu është shprehur ambasadori austriak në vendin tonë, Johan Slattter, i cili foli nga Shkodra për situatën politike në vend. “Zgjedhjet duhet të zhvillohen me pjesëmarrjen e gjithë…
Veliaj: Nuk i duan zgjedhjet se nuk kanë çfarë thonë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, gjatë inaugurimit të shkollës për personat me aftësi të kufizuar, “Luigj Gurakuqi”, deklaroi se zgjedhjet do të zhvillohen patjetër. “Patjetër që do të kemi zgjedhje sepse ne kemi çfarë t’i themi njerëzve. Të…
Rama: Do të vazhdojë puna për të bërë shtet

I pranishëm në inaugurimin e shkollës “Luigj Gurakuqi”, kryeministri Edi Rama theksoi se qeveria e tij do të vazhdojë punën “për të bërë shtet, për të pasur një Shqipëri në punë dhe për të siguruar mirëqenie”. “Shumë njerëz thonë “fasada,…
Pse Edi Rama nuk ndahet dot nga Meta

Ilir Meta i ka vënë një mur të madh përpara euforisë së Edi Ramës, për të hyrë në zgjedhje i vetëm. Kaq i fortë ka qenë ky mur, sa përplasjet e para me të, nxorrën në pah problemin e madh…
Tiranë, grabitet një firmë private

Një firmë private është grabitur në orët e para të mëngjesit të ditës së enjte. Policia e Tiranës njofton se në Fushë-Prezë, tek një firmë, kanë hyrë 4 persona të armatosur. Menjëherë janë nisur shërbimet e policisë dhe rojet private…
Kolmar, pritet vendimi për Haradinajn

Në Kolmar të Francës, sot mbahet seanca e radhës e Gjykatës së Apelit, për të vendosur për ish-kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili është ndaluar më 4 janar nga autoritetet e Francës, me një fletë-arresti të Serbisë. Kjo seancë…
BBC rihap seksionin serb, 6 vjet pas mbylljes

Në një shenjë që mund të simbolizojë zhvillime të pafavorshme në Ballkan, gjigandi mediatik botëror BBC do të rifillojë transmetimet në serbisht “online”. Vetëm 6 vjet pas mbylljes së transmetimeve radiofonike nga Londra të disa gjuhëve, përfshi edhe seksionin shqiptar…
Përmbytjet e 2010-s, dëmshpërblim 4 mijë familjeve

Qeveria ka miratuar dëmshpërblimin e rreth 4.000 familjeve që u dëmtuan nga përmbytjet në zonën e Nën-Shkodrës në vitin 2010. Dëmi i vlerësuar në total është 1.1 miliard lekë, dhe vetëm gjysma e tij ishte likuiduar nga qeveria e kaluar.…
Ndotje e ujërave portuale në Durrës, nis verifikimi

Një ndotje masive e ujërave të basenit portual është konstatuar ditën e sotme nga peshkatarët e Durrësit. Ata kanë njoftuar autoritetet e Mjedisit portual për situatën e krijuar nga një derdhje e dyshimtë e ujërave të zeza në kalatën lindore…