Doni të forconi sistemin imunitar? Konsumoni këto tre ushqime

Doni të forconi sistemin imunitar? Konsumoni këto tre ushqime

 

Një dietolog i njohur në Las vegas, Andy Bellatti, ka zbuluar 3 ushqimet me më shumë lëndë ushqyese që forcojnë sistemin imunitar. Këto 3 ushqime që forcojnë më shumë imunitetin janë luleshtrydhet, qiqrat dhe bajamet. Luleshtrydhet janë të mira për sistemin imunitar sepse janë një burim i mirë i vitaminës C.

Ekspertët rekomandojnë që të konsumoni luleshtrydhe organike, pasi, duke qenë se nuk u hiqet lëkura, mund të jeni më të ekspozuar ndaj pesticideve nëse i blini luleshtrydhet joorganike. Bajamet janë gjithashtu të mira për sistemin imunitar pasi janë një burim i mirë i vitaminës E.Ndërsa një filxhan me qiqra siguron 25% të dozës së zinkut që ju duhet çdo ditë, një lëndë ushqyese shumë e rëndësishme për sistemin imunitar.

Share this post