Jehona e vizitës së Gabriel

Minimi i shtetit ligjor në Shqipëri nuk është në interesin e Bashkimit Europian. Me këtë fjali e përmblidhte DW në artikullin e saj kushtuar vizitës së Sigmar Gabrielit në Tiranë dhe mesazhit të përcjelle prej ministrit të Jashtëm gjerman politikanëve…
8 Qershor zgjedhje të parakohshme ne Angli!

http://www.independent.co.uk/news/uk/politics/theresa-may-announcement-live-updates-latest-general-election-resign-syria-military-health-uk-prime-a7688361.html Kryeministrja britanike Theresa May tha se do i kërkojë parlamentit që më 8 qershor të mbahen zgjedhjet e parakohshme, për të fituar kështu një mandat të drejtë përdrejtë për të udhëhequr vendit pas Brexit, divorcit me BE-në. Kjo cilësohet…
Misteri i energjisë së zezë

Gjatë viteve 1990, astronomët që masnin ritmin me të cilin universi po zgjerohet bënë një zbulim tronditës: në fakt po përshpejtohet, a thua i gjithë kozmosi është duke u nxitur nga një burim i padukshëm energjie. Kjo është e ashtuquajtura…
Edi Rama flet për prestigjiozen “Politico”: BE-ja rrezikon të përballet me një “makth” nëse shpresat e Ballkanit shuhen dhe ballkanasit “çmenden”. Nuk e përjashtoj bashkimin me Kosovën, nëse…

Kryeministri Rama ka dhënë një intervistë për “Politico”, ku ka folur për raportin e Shqipërisë dhe Ballkanit me BE-në, vizionin e tij se si duhet të shihet Ballkani nga Europa, akuzat e Maqedonisë ndaj tij dhe mundësinë e bashkimit të…
Horoskopi, 18 prill 2017

  Dashi 21/3 – 20/4 Një ditë mjaft produktive dhe me plot angazhime interesante kjo e sotmja për ju të dashuruarit. Beqarët nuk do ndihen të kënaqur nga takimet që do realizojnë prandaj do qëndrojnë ende vetëm. Demi 21/4 –…
Grafika e rrallë. Vlora në vitin 1638

  Nga Artan Shkreli Dje Auron Tare hodhi ne internet nje foto interesante te periudhes se Luftes se Pare Boterore, ku mjete te ushtrise italiane 100 vjet me pare sistemonin infrastrukturen tokesore te portit te Vlores, duke i dhene rruge…
Thethi shpallet Qendër Historike e Mbrojtur

  Renditet si vendi më i përshtatshëm për turizëm ndër Bjeshkët e Veriut të Shqipërisë Ministria e Kulturës në bashkëpunim me IMK-në dhe institucionet e tjera pas një pune të gjatë për vlerësimin e pasurive kulturore dhe qendrave të rëndësishme…