Ivica Daçiç i përgjigjet Ramës: Bashkimi me Kosovën kërcënim për rajonin dhe Europën

Ivica Daçiç i përgjigjet Ramës: Bashkimi me Kosovën kërcënim për rajonin dhe Europën

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç i është përgjigjur deklaratave të Edi Ramës për bashkimin e vendit tonë me Kosovën. Në një intervistë për Politico, Rama tha se nëse nuk integrohemi në BE, një bashkim më i vogël do të ishte alternativë, bashkimi me Kosovën.

Daçiç tha se deklarata e Ramës për Shqipërinë e Madhe paraqet kërcënim për rajonin, por edhe për Europën.

“Çfarë do të ndodhte nëse Vuçiç kërkon krijimin e Serbisë dhe Republikës së Serbisë nëse nuk hyjmë në BE? Jam i sigurt se të gjithë do të dëgjonim akuza ndaj Serbisë”, u shpreh ministri Daçiç.

Ai kritikoi Bashkimin Europian, Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë e Madhe për mosdënimin e deklaratave të Ramës.

“Deri kur do të heshtni kur dikush kërcënon Serbinë? Apo heshtja është pjesë e miratimit?”, pyet Daçiç në reagimin e tij.

 

 

Share this post