Kryeministri Rama ndan lejet e legalizimeve në Kukës

Kryeministri Edi Rama vijoi shpërndarjen e lejeve të legalizimit për banorët e Kukësit. Nga qyteti veri-lindor, kreu i Qeverisë e cilësoi gjithë procesin e legalizimeve një investim për të gjithë qytetarët në Shqipëri që e kanë përfituar atë.Kjo, sipas kryeministrit,…
Basha: Pas qeverisë teknike, menjëherë vetting!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, deklaroi se vetting-u do të realizohet menjëherë pas paktit për një qeveri teknike. “Nuk ka nevojë të shtyhet vetting-u pas zgjedhjeve. Menjëherë pas paktit kombëtar për një qeveri teknike, PD-ja është e gatshme që,…
Vlerësim B1 për Shqipërinë, Moody’s: Ekonomi e qëndrueshme

Gjiganti Ndërkombëtar i financave Moody’s, konfirmoi vlerësimin B1 me prespektivë të qëndrueshme për borxhin publik të Shqipërisë duke deklaruar se vendi regjistroi një ecuri të fortë fiskale në vitin 2016. “Situata e përmirësuar makroekonomike dhe konsolidimi fiskal i qeverisë rezultuan…
A e dinit se çfarë ka në origjinë të numrit 23?

  Në vitin 1975, në sajë të trilogjisë së suksesshme “Illuminatus”, shkrimtari Robert Anton ëilson nxjerr në pah legjendën e mallkimit të numrit 23. Ai kishte dëgjuar për këtë shifër magjike nga kolegu i tij Uilliam Seuard Burroughs dhe kish…
Pse jemi të tërhequr si me magji prej numrave?

  Çfarë na shtyn për të kërkuar një kuptim të fshehur tek numrat? Ndoshta e bëjmë vetëm për t’u vënë në provë. Njeriu ka një aftësi të lindur për të njohur skemat. Në mënyrë të ngjashme, truri interpreton impulset dhe…
Francë, policia e njihte vrasësin e policit në Paris

Agresori i Parisit kishte qenë një person i njohur për policinë. Zyrtarët francezë ende nuk e kanë bërë publik identitetin e tij, të cilin e zbuluan nga dokumentet që burri kishte lënë në makinë. 39-vjeçari, sipas mediave lokale, jetonte në…
A është e vërtetë që veprat e Van Goghut zbehen?

Për fat të keq, po. Ngjyrat e veprave të një prej gjenive të pikturës moderne po veniten. Një studim në Universitetin e Antverpit, ka gjetur më në fund se cila është arsyeja: duket se përgjegjës është plumbonakriti, një pigment i…
FMN mund ta lërë në baltë Greqinë

Fondi Monetar Ndërkombëtar do të “largohet” nga Greqia, në qoftë se vendos se marrëveshja e ndihmës së Europës, i lë borxhet e vendit paqëndrueshmërisht të larta, ka deklaruar Christine Lagarde. Greqia do të ketë vend parësor në agjendën e takimeve…
STUDIMI/ Luleshtrydhet mbrojnë nga kanceri i gjirit

  Nëse konsumoni vetëm 15 luleshtrydhe në ditë mund të luftoni kancerin e gjirit. Sipas një studimi të bërë së fundmi nga shkencëtarët amerikanë në një laborator me minj ka rezultuar se luleshtrydhet shmangin përhapjen e kancerit. Minjtë femra me…
Sëmundja diabetike e veshkave. Zbulohet mënyra si luftohet

  Shkencëtarët e Edinburgut kanë identifikuar një molekulë kyçe të lidhur me sëmundjen e veshkave tek njerëzit me diabet. Bllokimi i proteinës parandalon dëmtimin e veshkave, që lidhet me diabetin. Shkencëtarët e Universitetit të Edinburgut thanë, se studimi i kryer…
Përdorimet e shumta të limonit

  Limoni është shumë i rëndësishëm dhe këtë e dimë të gjithë. Mirëpo, ajo që nuk dimë janë fushat e ndryshme ku ai mund të përdoret. Disa nga përdorimet e tij po i rendisim më poshtë. Shëndeti mendor. Uji me limon…
Biçikleta ul rrezikun e prekjes nga këto sëmundje

  Nëse dëshironi të jetoni më gjatë, të ulni rrezikun e prekjes nga kanceri dhe sëmundjet e zemrës, atëherë bëni mirë të përdorni sa më shumë biçikletën. Studimi më i madh mbi këtë çështje lidh përdorimin e dy-rrotakut me uljen…