500 gola për Barçën, njihuni me statistikat e frikshme të Leo Messit

500 gola për Barçën, njihuni me statistikat e frikshme të Leo Messit

 

Messi ka arritur shifrën e 500 golave në karrierën e tij profesionale me Barcelonën. Goli i tij i 500, gjithashtu ishte i rëndësishëm pas i siguroi fitorën 3-2 Barcelonës në minutat e fundit të ndeshjes dhe i jep frymë në garën për titullin e La Liga-së. Messi  ka shënuar 343 gola në La Liga, 94 në Ligën e Kampionëve, 43 në Copa del Rey, si dhe 12 në Superkupën e Spanjës, pesë në Kupën e dhe tre në Superkupën e Europës.
Statistikat e Messit:
La Liga 343  Champions League 94  Copa del Rey 43  Spanish Super Cup 12  Club Ëorld Cup 5  European Super Cup 3
Më shumë gola nga kundërshtarit Sevilla 29  Atletico Madrid 27  Valencia 24  Real Madrid 23  Athletic Bilbao 22  Osasuna 21
Më shumë gola nga kundërshtarit (klubet jo-spanjolle) Arsenal 9  AC Milan 8  Celtic 8  Bayer Leverkusen 7  Manchester City 6  Ajax 6
– Messi ka 37 hatrik për Barcelonën
Valencia 4  Osasuna 3  Atletico Madrid 3
Golat sipas minutave 1-15 – 52;    16-30 – 80;   31-45 + – 89;  46-60 – 81;  61-75 – 76;  76-90 + – 119;    106-120 + – 1

Share this post