Kryetari i Kuvendit Ilir Meta reagon per situatën e jashtëzakonshme që u përball sot shteti i Maqedonisë.  Në një komunikatë për median Meta apeloi për ndalimin e dhunës. “Stabiliteti i Maqedonise kyç për Ballkanin. Urtësia dhe dialogu janë vendimtare në…
Sherri në Parlament/ I plagosur edhe Ziadin Sela

Dyshohet se nga përleshja në Parlamentin maqedonas ka mbetur i plagosur edhe lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela. Sipas disa burimeve jozyrtare mësohet se është lënduar nga protestuesit edhe Sela. Alsat-M raporton se Sela është nga ata që janë…
Kaos në Maqedoni, gjakoset kreu i opozitës 

Maqedonia po shkon drejt kaosit. Kandidati për kryeministër dhe lideri i opozitës, Zoran Zaev është një prej të gjakosurve nga përleshja me mbështetësit e partisë së Nikolla Gruevskit. Situata është përshkallëzur për shkak të zgjedhjes në postin e Kryetarit të…
A shitblihen ambasadorët?

Nga Aurel Plasari Nga cikli “Me historinë poshtë nënkresës” Po, shitblihen edhe ata: i përgjigjem pohimisht që në krye pyetjeve në FB. Në historinë e diplomacisë botërore, për çdo kohë e për çdo vend, gjen shembuj ambasadorësh që shiten e…
Ilir Meta president apo lojë e fshehtë me Edi Ramën

Prej paradites së sotme kanë gëluar zëra të shumtë se Ilir Meta po mbledh firma të deputetëve për të paraqitur kandidaturën e tij për President të Republikës. Këto zëra, që fillimit u konsideruan si pjesë e mekanizmit të vënë në…
Simeone tek Interi, ja projekti i tij

Me të do të jetë një Inter më argjentinas. Pikërisht si ishte ai trajnerit të fundit argjentinas në Pinetina, Hector Cuper, e më pas ata që morën shumë trofe. Diego Simeone, objektivi i madh për stolin e Interit sezonin e…
Në shkollë, Napoleon Bonapartin e vinin në lojë

Napoleoni lindi në Ajaccio, në Korsikë, në 15 gusht 1769, nga Carlo, avokat me origjinë nga Toskana dhe Maria Letizia Ramolino. Vetëm falë faktit që kish prindër fisnikë, mundi të regjistrohet në Shkollën mbretërore të Brienne, në veri të Francës.…