Kosovë, nis fushata zgjedhore 10-ditore

Që nga mesnata, në Kosovë ka nisur zyrtarisht fushata elektorale për zgjedhjet e parakohshme të 11 qershorit, edhe pse më herët, si fillim partitë, e më pas dy koalicionet e mëdha, kanë qenë vazhdimisht të angazhuar në aktivitete elektorale. Në…
Një suvenir nga Tirana

Turistët që vizitojnë Tiranën e që dëshirojnë të marrinë me vete një kujtim, i cili përfaqëson më së miri identitetin, vlerat kulturore e  historike tani do të kenë më shumë variacione se sa thjesht një çantë me motive tradicionale, një…
Pse hakerat janë gjithmonë me bluza me kapuç?

Kur portretizon një haker, bluzat me kapuç janë stereotipi i tyre i preferuar. Sipas CNN gjithçka nis nga Hollivudi. Ka disa forma hakerimi, që nga “kapelet e bardha” që gjejnë dobësitë e mbrojtjes së përdoruesve, tek “kapelet e zeza”, të…
Mos u besoni uljeve mbi 50%!

Shumë preje mediave prestigjoze po flasin për mënyrën më të re të manipulimit me çmimet e ofertave. Se fundmi kërkimet në fushën e tregut nga mediat prestigjoze si CNN dhe Reuters flasin për mashtrimet me uljet e çmimeve. Çdo ndërrim…
‘Profecia’ Meta, LSI forcë e parë?

Presidenti i zgjedhur, Ilir Meta, dhe Petrit Vasili, janë shprehur të sigurtë, se LSI-ja, do të dalë forcë e parë në vend pas zgjedhjeve të 25 qershorit. Nuk dihet nëse LSI do të dalë forcë e parë, por ajo të…
Bagëtia “pjell” zoti Imami, gruaja “lind”

Nga Gjergj Meta Kur pashë sot në mëngjes, në shtypin online, deklaratën e Arben Imamit thënë dje në emisionin “Opinion” të Gazetarit Blendi Fevziu, rreth grave që nuk kanë bërë asgjë, por kanë lindur nga dy tre fëmijë dhe janë…
‘Fshesa’ e ministrave të Bashës, punësojnë ‘çadristët’

Ministrat teknikë të emëruar nga Lulzim Basha, kanë nisur ‘fshesën’ për administatën. Ministria e Financave dhe ajo e Drejtësisë, që janë nën drejtimin teknik, kanë shkarkuar dy persona, pasi sipas njftimit zyrtar, janë përfshirë në fushatën zgjedhore. Përfshirja në fushatë…
Realizohet T-shirt që monitoron frymëmarrjen

Gjithnjë e më shumë afrohet momenti ku veshjet do të jenë ‘inteligjente’ dhe do të kontrollojnë shëndetin e atij që i vesh. Studiuesit e Universitetit Laval në Kebek të Kanadasë, kanë realizuar një t-shirt që kontrollon frymëmarrjen në kohë reale,…
Uji i trëndafilit, rituali antik i bukurisë

I përdorur mjaft në Indi dhe në vendet arabe si një ilaç bazë për rininë e lëkurës, për ritet fetare dhe në përgatitjen e ushqimeve, uji i trëndafilit është akoma aktual dhe i kërkuar për vetitë e tij antimoshë, hidratim…
Syzet e diellit për verën 2017 (FOTO)

Kryesisht në verë kur rrezet e diellit janë  tepër të dëmshme për syrin është e rëndësishme që syzet të jenë të një marke serioze në mënyrë që të mbroheni nga rrezet e rrezikshme ultraviolet. Por, një palë syze trend e të…
A fshihet Berisha pas rebelëve kundër Bashës?

Sot pasi kanë artikuluar akuza shumë të forta kundër kreut democrat Jozefina Topalli dhe Arben Imami, dy nga ish bashkëpuntorët e ngushtë Berishës, nuk e kanë pranuar se janë konsultuar me të për kërkesën për largimin e Lulzim Bashës. “Berisha…