Tre Heronjtë e Shkodrës

    Vehbi Fishta* Më 22 qershor 1942 në mëngjes herët, të trokiturat e forta në derën e shtëpisë së Jordan Misjes zgjuan tre trimat që ishin brenda bashkë me pjesëtarët e familjes së të zotit të shtëpisë në lagjen…
HISTORIA/ Ja cili është flamuri më i lashtë

  Vijat e gishtave të gjakosur mbi një mburojë ari. Flamuri më i vjetër ekzistues kombëtar nuk është ai i një shteti të pavarur, por i Katalonjës, e cila me forcë mbron ngaherë autonominë. Legjenda thotë që mburoja heraldike e…
Popullsia e botës rritet me 1 miliardë

  Popullsia e botës do të rritet me 1 miliardë në 13 vitet e ardhshme, dhe do të jetë 10 miliardë në 2050, parashikojnë Kombet e Bashkuara. Popullsia aktuale është 7.6 miliardë dhe pritet të rritet ende në dekadat e…
Akulloret alkoolike

Koktejet e ngrira janë trendi i ri i verës në Berlin dhe një armë e mirë për të mposhtur të nxehtin përvëlues. Ato shërbehen në një formë të ngjashme me akulloret, e gjermanët duken shumë entuziastë. “Aktualisht kemi 6 shije…
Hawking përsërit: Duhet të largohemi nga Toka

  Është astrofizikanti më i zëshëm i ditëve tona e në të njëjtën kohë është më pesimisti për të ardhmen e njerëzimit. Stephen Hawking nuk ngurron që të ripërsërisë sa herë që i jepet mundësia apelin drejtuar të gjithëve; duhet…
Financial Times: Nëse zgjedhjet shkojnë mirë, Shqipëria mund t’i bashkohet BE-së brenda vitit 2022. Meta pengoi Ramën dhe reformën në drejtësi

Gazeta prestigjioze Financial Times, ka përgatitur një reportazh për Shqipërinë përpara zgjedhjeve të 25 qershorit. Gazetarja Kerin Hope shkruan se zgjedhjet zhvillohen ndërkohë që ndërkombëtarët janë të shqetësuar për destabilitetin politik në Ballkan. Sipas saj, dy çështjet kryesore në Shqipëri…
Shpërthimi i Metës, Rama: Mos u merrni me LSI

Pas kërcënimeve dhe akuzave që presidenti i zgjedhur Ilir Meta bëri kundër Ramës dhe Bashës, ka ardhur dhe reagimi i kryeministrit të vendit. Përmes një mesazhi dërguar kandidatëve të tij për deputetë, Rama u kërkon që mos të merren më…
Ironizon Strazimiri: Mbroni Metën si të penduar

Pasi Ilir Meta deklaroi nga selia e LSI-së, se nuk do të dekretojë një qeveri që del nga zgjedhje ku është cënuar vota e lirë, kanë nisur ironitë në kampin e demokratëve. Deputeti demokrat Gent Strazimiri, në një status në rrjetin…
Ku e tejkalon Rama këtë xhungël politike!

Nga Shpëtim Nazarko Kritika, jo vetëm e Berishës, Bashës, por edhe një pjese të shtypit, është drejtuar përgjithësisht në mungesën e investimeve publike të Ramës këto katër vjet të qeverisjes së tij. Në një emision televiziv, drejtuesi i tij, i…
SHQIPTARJA NË SYTË E TË HUAJVE

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Prill 2017   Shqiptarja, arbëreshe apo arvanitase, e Iliridës apo e Shqipërisë, myslimane apo e krishterë, veriore apo jugore, elitare apo popullore, qytetare apo malësore, nuk i ka lënë indiferent të huajt me veshjen…
Manjani: Avazi në datën 26

Ylli Manjani ka hedhur thumbat e radhës, ndërsa ka shkruar se në datën 26 fillon avazi. Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, duke komentuar situatën politike, ai bën edhe një analizë se kush do të jetë produkti i zgjedhjeve. “Produkti i…