Amazon vs Google, përplasen gjigantët hi-tech

Amazon dhe Google janë përplasur me njëra-tjetrën dhe shkak për këtë është bërë platforma sociale më e madhe e shpërndarjes së videove, Youtube. Amazon doli me një deklaratë duke akuzuar Google se ka ndërprerë pa asnjë shpjegim shërbimin e Youtube…
Rama: Parlamenti me TV-në e vetë. Jo më 25 kamera në sallë

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se ndërprerja e sinjalit të transmetimit të punimeve të Kuvendit për disa media private është bërë pasi Parlamenti është një institucion që duhet të ketë organin e vetë mediatik. “Si çdo shtet demokratik Kuvendi duhet…
Ekskluzive / Intervista e Ismail Qemalit në Paris për “Le Matin”, nëntor 1915 : “Populli ynë është gjithmonë i gatshëm të luftojë dhe lufta është profesioni i tij i preferuar.”

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France (Nga Aurenc Bebja, Francë ) Gazeta franceze, « Le Matin », ka botuar, të hënën e 8 nëntorit 1915, në ballinë, intervistën e zhvilluar me atdhetarin dhe ish-udhëheqësin politik shqiptar, Ismail Qemalin, i cili gjendej…
Gigi “çmend” fansat në Barcelonë

Ajo është në kulmin e karrierës së saj, ka shkëlqyer në Javët e Modës dhe është bërë imazhi i koleksionit të fundit të Tommy Hilfiger. 22-vjeçarja jo vetëm që ka rrëmbyer vëmendjen në Barcelonë për të promovuar këtë bashkëpunim me…
Albert Racinet (1888) : Epirotët – shqiptarë, arbëreshë, ilirë, pasardhës të Akilit, Pirros dhe Skënderbeut, prodhuesë dhe furnizuesë të kostumeve në të gjithë Greqinë

Albert Racinet (1888) : Epirotët – shqiptarë, arbëreshë, ilirë, pasardhës të Akilit, Pirros dhe Skënderbeut, prodhuesë dhe furnizuesë të kostumeve në të gjithë Greqinë Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France (Nga Aurenc Bebja, Francë)   Në librin e autorit,…
Lotaria amerikane/ Lajme të mira edhe për 2018-ën

Departamenti Amerikan i Shtetit konfirmoi se për vitin fiskal 2018, do të ketë sërish 50.000 viza në dispozicion të fituesve të Lotarisë Amerikane nëpër botë. Përzgjedhja si përherë është rastësore, përmes një shorti kompjuterik. Numri i vizave shpërndahet mes gjashtë…
Hidrocentralet e Farudin Hoxhës, sekreti i madh i komunizmit

Rrëfen ish-ministri i Mbrojtjes, Bajram Mane: Si bashkëpunuam me Farudin Hoxhën për t’i shndërruar edhe hidrocentralet në mjete të mbrojtjes në rast sulmi nga ushtritë e huaja. Përllogaritjet se si do të përmbytej gjysma e Shqipërisë vetëm nga kaskadat e…
Berisha shan publikisht Bashën, shpërthen ish-kryeministri

Duket se debati i ashër brenda grupit parlamentar të PD-së vijon të krijojë përçarje mes kryedemokratit Lulzim Basha  dhe ish-kryeministrit Sali Berisha. Si rrallë herë, Berisha, ka sulmuar ashpër dhe hapur Luzim Bashën. Berisha do të jetë sot i ftuar…
Tre librat për fëmijë: Aventura, ngjyra dhe tinguj

Shtëpia botuese “Dituria” ka hedhur në treg tre libra për fëmijë, pakoja që përmban libra për çdo grupmoshë dhe është plot ngjyra, tinguj dhe mësime të vlefshme. “Kebaria, vajza që lexonte bukur” nga Janja Vidmar: Vajza me emrin jo fort…