Përse e pranojmë represionin?

E famshmja “Ata bëjnë sikur na paguajnë, ne bëjmë sikur punojmë” ishte motoja e pashprehur e ‘Homo sovieticus’. Gjatë kaosit të viteve të hershme post-sovjetike, rusi mesatar ishte i shthurur, i turbulluar nga pasiguria e papritur e një vendi pune…
10 gjëra që duhet t’i dini për ankthin

Numrat. Llogaritet se afro 16-17% e njerëzve kanë patur një manifestim të ankthit të paktën një herë në jetë. Dhe 5% e popullsisë së botës vuan nga ankthi patologjik. Gratë më shumë se burrat. NJE MIJE FYTYRAT E ANKTHIT. Ka…
Parisi, qyteti më elegant në botë

Parisi është qyteti më elegant në botë sipas një vlerësimi të bërë nga aplikacioni Zalando. Kryeqyteti francez renditet në krye të 100 vendeve më të kulturuara me Londrën që ka qenë gjithmonë në krye të vendeve më me stil. Në…
Bashkia e Tiranës prezanton autobusët elektrikë

Bashkia e Tiranës ka prezantuar këtë të enjte autobusët e parë elektrikë që do të veprojnë në rrugët e kryeqytetit. Në fjalën e tij në këtë event, kryebashkiaku Erion Veliaj ka deklaruar se bëhet fjalë për një nismë të rëndësishme,…
Metallica me flamurin shqiptar

Grupi më i famshëm i muzikës Heavy Metal Metallica ka pozuar me një flamur shqiptar gjatë ditëve të turit të tyre të fundit në Britani. Fotoja është kërkuar dhe realizuar nga një djalë shqiptar që jeton prej vitesh në Londër.…
Romë (1899) / Jeronim De Rada në Kongresin Ndërkombëtar të popujve të Lindjes : “Gjuha shqipe është superiore ndaj çdo gjuhe klasike. Në të ka ende thesare të çmuara gjuhësore për shkencën.”

(Nga Aurenc Bebja, Francë)   Në dokumentin në gjuhën frënge « Actes du douzième Congrès international des orientalistes : Rome, 1899. Tome 1 », gjejmë një shkrim, në faqen n° 212, në lidhje me gjuhën shqipe sipas pikëpamjes së poetit dhe publicistit të…