Vendimi në takimin Rama-Basha, në zgjedhje pa koalicione

Edi Rama dhe Lulzim Basha janë kujdesur që nga takimi prej 5 orësh në Pallatin e Kongreseve të mos dalin informacione, por vendimi se zgjedhjet do të mbahen në datën 25 Qershor, është i konfirmuar tashmë. Lapsi.al mësoi se Edi…
Erjon Braçe ka një hall më të madh se pushteti

Një ditë pas arritjes së marrëveshjes pozitë-opozitë, deputeti i PS dhe kryetar i komisionit të ekonomisë, Erjon Braçe, ju bën thirrje pushtetarëve të kthejnë sytë nga ekonomia dhe hallet reale të bujqëve shqiptarë që i shesin produktet e tyre 2…
Përpjekje për të legalizuar çadrën!

Negociatat për përfshirjen e Partisë Demokratike në zgjedhje, janë bllokuar tek pamundësia ligjore për të shtyrë zgjedhjet përtej 30 qershorit, si dhe përpjekja për të kushtëzuar miratimin e Komisioneve të Veting-ut, me ndryshim të ligjit të Veting-ut. Përpjekja për ta…
Rama: O Lul hajde lart! Basha: Me ty kam punë brenda

Nga ajo që dëgjohet nga video e momentit të shkëmbimit të batutave të kryeministrit Rama me Lulzim Bashën, kryeministri i thotë Bashës të ngjiten lart. “O Lul, hajde lart tani” – tha Rama. Basha ia ka kthyer: “Me ty kam…
Pas dështimit të negociatave, Basha e mban PD-në në çadër

Opozita do të vazhdojë të qendrojë në çadrën e ngritur përballë Kryeministrisë. Vendimi është marrë pas takimit të Lulzim Bashës me aleatët e PD-së. Ai iu ka thënë atyre se Rama nuk i shtyn zgjedhjet dhe për këtë arsye, sipas…
Llogaritë bankare të kryetarëve   

Ne vitin 1990 të rinjtë iknin për të bërë ca para e për ty kthyer sërish. Tani edhe ata që kanë mjaftueshëm para duan të ikin për të mos u kthyer më. Kjo vjen të paktën nga dy arsye: Nga…
RAMA DHE BASHA DREJT MARRËVESHJES 

Kryeministri Edi Rama dhe kreu i demokratëve Lulzim Basha duket se po shkojnë drejt një marrëveshjeje mbështetur mbi paketën e propozimeve të McAllister. Paketa parashikonte 5 çështje kryesore: 4 ministra me persona teknikë të propozuar nga Kryeministri dhe të aprovuar…
Shqiptarët, populli që ka më shumë pasuri si depozita në rajon

Ndonëse një nga vendet me të ardhura për frymë ndër më të ulëtat në Europë, shqiptarët rezultojnë një popull mjaft kursimtar dhe kanë një pasuri të lartë në depozita. Sipas të dhënave krahasuese të publikuara nga Banka Botërore, Shqipëria ka…