Përse e pranojmë represionin?

E famshmja “Ata bëjnë sikur na paguajnë, ne bëjmë sikur punojmë” ishte motoja e pashprehur e ‘Homo sovieticus’. Gjatë kaosit të viteve të hershme post-sovjetike, rusi mesatar ishte i shthurur, i turbulluar nga pasiguria e papritur e një vendi pune…
10 gjëra që duhet t’i dini për ankthin

Numrat. Llogaritet se afro 16-17% e njerëzve kanë patur një manifestim të ankthit të paktën një herë në jetë. Dhe 5% e popullsisë së botës vuan nga ankthi patologjik. Gratë më shumë se burrat. NJE MIJE FYTYRAT E ANKTHIT. Ka…
Parisi, qyteti më elegant në botë

Parisi është qyteti më elegant në botë sipas një vlerësimi të bërë nga aplikacioni Zalando. Kryeqyteti francez renditet në krye të 100 vendeve më të kulturuara me Londrën që ka qenë gjithmonë në krye të vendeve më me stil. Në…
Bashkia e Tiranës prezanton autobusët elektrikë

Bashkia e Tiranës ka prezantuar këtë të enjte autobusët e parë elektrikë që do të veprojnë në rrugët e kryeqytetit. Në fjalën e tij në këtë event, kryebashkiaku Erion Veliaj ka deklaruar se bëhet fjalë për një nismë të rëndësishme,…
Metallica me flamurin shqiptar

Grupi më i famshëm i muzikës Heavy Metal Metallica ka pozuar me një flamur shqiptar gjatë ditëve të turit të tyre të fundit në Britani. Fotoja është kërkuar dhe realizuar nga një djalë shqiptar që jeton prej vitesh në Londër.…
Romë (1899) / Jeronim De Rada në Kongresin Ndërkombëtar të popujve të Lindjes : “Gjuha shqipe është superiore ndaj çdo gjuhe klasike. Në të ka ende thesare të çmuara gjuhësore për shkencën.”

(Nga Aurenc Bebja, Francë)   Në dokumentin në gjuhën frënge « Actes du douzième Congrès international des orientalistes : Rome, 1899. Tome 1 », gjejmë një shkrim, në faqen n° 212, në lidhje me gjuhën shqipe sipas pikëpamjes së poetit dhe publicistit të…
Problemet teknike, nis nga e para lotaria amerikane

Regjistrimet për lotarinë amerikane do të nisin nga e para, bën të ditur Ambasada Amerikane në Tiranë. Në njoftimin zyrtar, ambasada bën të ditur se kjo ndodh për shkak të problemeve teknike. “Për shkak të problemeve teknike, periudha e regjistrimit…
Terapia e verës

Është e mirë, na bën mirë por dhe të bukur. Rrushi, i bardhë apo i zi, janë një gëzim për sytë dhe një shije. Por kanë dhe veti në shëndet, falë aftësisë së tyre pastruese, dhe një aleat i fuqishëm…
Make Up, tendencat e vjeshtë-dimër 2017-2018

Për këtë sezon qëndrojnë ende disa tema klasike të stinëve të shkuara, por ka edhe të reja. Ngjyra natyrale e lëkurës është në planin e parë absolut, me “nude” si stil, qoftë për fytyrën dhe për buzët. Smokey eyes nuk…
Jeta fatale e spiunes më të famshme të historisë

Nuk pranoi t’ia lidhnin sytë dhe i vështroi ngultas pjesëtarët e plutonit të ekzekutimit, që hapën zjarr ndaj saj 15 tetorin e vitit 1917. Kështu vdiq në moshën 41-vjeçare Mata Hari, femra e parë agjente e viteve 1900, emri i…
Austri, Kurz pritet të afrojë ekstremistët në qeveri

Austria shkon djathtas duke preferuar udhëheqësin karizmatik 31-vjeçar të Partisë Popullore, Sebastian Kurz, që shpalli fitoren në zgjedhjet e përgjithshme të së dielës. Nëse pretendimet e tij konfirmohen, ministri i Jashtëm në largim do të jetë udhëheqësi më i ri…