Category: Opinion

Vendimi në takimin Rama-Basha, në zgjedhje pa koalicione

Edi Rama dhe Lulzim Basha janë kujdesur që nga takimi prej 5 orësh në Pallatin e Kongreseve të mos dalin informacione, por vendimi se zgjedhjet do të mbahen në datën 25 Qershor, është i konfirmuar tashmë. Lapsi.al mësoi se Edi…
A do t’i imponohet çereku, treçerekut?

Nga Eduard Zaloshnja Nesër pritet të zhvillohet një protestë e madhe në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, e thirrur nga Partia Demokratike. Disa politikanë të PD-së, kanë garantuar publikisht se protesta do të jetë paqësore, por Berisha, udhëheqësi de facto i…
Punë ka, por nuk ka njerëz!

Nga Aulon Bej Kalaja Rracë e poshtër, kjo e jona! Njerëz dembelë. Nuk punojnë. Merren me llafe. Nuk duan punë, por lekë. O burra, të gjithë shefa. Asnjë punëtor. Nuk punojnë kasapë. Hidraulikë. Elektricistë. Në komunale. E kanë mendjen punë…
Zbulohet oferta e Han dhe Daul për Bashën

Merren vesh lajmet e para nga Brenda mureve të selisë Blu. Komisioneri i zgjerimit Han Dhe Daul po përdorin tone të ashpra kundër bojkotit të PD-së dhe mundësisë për të mos hyrë në zgjedhje. Presioni i tyre i parë ka…
PROJEKSIONI / Sa mandate do fitojnë PS dhe LSI në 18 qershor

Me regjistrimin në zgjedhje të partive të koalicionit qeveritar dhe të partive të tjera të vogla, si dhe me bojkotimin e zgjedhjeve nga koalicioni i opozitës, debati mbi rezultatet zgjedhore 2017 bëhen formal. Referuar zgjedhjeve 2013 dhe duke llogaritur vetëm votat…
Sot do të kisha turp të isha socialist!

Nga Andi Bushati  Sot do të kisha turp të isha socialist ! Pasi më kishin thënë se ky është njeriu që tradhëtoi 80 mijë zemra të majta. Pasi më kishin thënë se duhet të ngriheshim për ta rrëzuar atë që…
Falimenti i arsyes së shëndoshë

Nga Skënder Minxhozi Skizofrenia e takimeve të ambasadorëve të huaj dhe e deklaratave-sharje mes Ramës e Bashës, të nesërmen e misionit të dështuar Mcallister-Flekeshtein, duket gjëja më e pritshme dhe e natyrshme. Gati-gati si një fund logjik i ditës së…
Kjo është opozita, që do Edi Rama!

Nga Mero Baze Partia Demokratike nuk arriti të prodhojë incidente serioze, pamvarësisht gjuhës kërcënuese të Bashës para protestës dhe shpresës së tij, se policia do të provokohej për incidente të rënda. Tani pas protestës së dështuar, Lulzim Basha po përpiqet…
Nga Bledi Mane/MASHKULLI I ËNDRRAVE TË ÇDO FEMRE!

Nga Bledi Mane MASHKULLi I ËNDRRAVE TË ÇDO FEMRE! Kush nuk do e enderronte nje burre te tille? Kapter i bindur politik. Medioker me 5 yje. Ish komunist i konvertuar ne djathtist ekstremist. I shkurter por i shemtuar. Hoqi mustaqet…

Nga Edmond Arizaj Çadra po kthehet në simbol. Jo të protestës. As të kundërshtimit të pushtetit. Të lirisë jo e jo. Në simbol të qebaptores. Aty gatuhen sot qebapët e Lulzim Bashës. Para ca vitesh ishte Edi Rama që gatuante…