Taking too long? Close loading screen.

15 minuta për të rënë në peshë, ja se si

 

Humbja e shëndetshme dhe e qëndrueshme e peshës është një proces i ngadalshëm që mund të zgjasë javë ose muaj. Por kjo nuk do të thotë që nuk mund të ndërmerrni disa hapa që do të fillojnë të rritin suksesin tuaj tani. Këtu janë 15 mënyra për të provuar dhe të gjitha do t’ju marrin më pak se 15 minuta.

 Kontrollo kalendarin tënd!
Skico skedarin për të parë se çfarë keni planifikuar për javën. Nëse vëni re ndonjë gjë që mund të pengojë humbjen tuaj të peshës – si një rezervim darkash ose një takim që shkurton kohën tuaj të stërvitjes – bëni një plan për mënyrën se si do të qëndroni në rrugën e duhur.

Merrni rreze dielli!
Shpenzoni disa minuta në diell para se të vendosesh në tavolinë për të ngrënë, sipas një studimi më shumë rreze dielli e ulin oreksin.

Gjeni një frymëzim te kuzhina e freskët
Zëvendësoni ushqimet e thata me fruta dhe perime të freskëta.

Bëni një shëtitje pas drekës
Shëtitja me një ritëm të shpejtë për 15 minuta djeg rreth 70 kalori. Bëni atë çdo ditë dhe kjo do të thotë 490 kalori të djegura në një javë.

Përgatitni ushqime të shëndetshme për javën
Kjo do t’ju ndihmojë të mbani peshën në kontroll.

Hani me një mik
Është çuditërisht më e lehtë që të mos hani gjëra të pashëndetshme, kur ke diçka – ose dikë të të shpërqendrojë.

Meditoni për të zvogëluar stresin
Kur jeni duke u përpjekur të pakësoni peshën, të shpenzosh kohë duke mos bërë asgjë, është një mënyrë shumë e mirë për të shmangur ngrënien kot!

Pastroni
Me një leckë, fshesë ose me vakum. Pastrimi llogaritet si ushtrim i ligjshëm, njerëz! Në 15 minuta, ju do të digjni rreth 25 kalori duke pastruar, 45 kalori duke fshirë, ose 100 kalori duke pastruar vaskën.

Gatuaj quinoa
Mirë, quinoa teknikisht merr rreth 18 minuta për të bërë. Por është një nga kokrrat më të shpejta të gatimit, një lloj karboni që mund t’ju ndihmojë të digjni 100 kalori shtesë në ditë.

Punoni në kopsht
Duke hequr ato barëra të këqija të bezdisshme jo vetëm që do të duket oborri juaj më i bukur, por edhe do të digjen rreth 60 kalori në 15 minuta.

Blini sheqer diabetik më mirë
Hidhni pakot tuaja të sheqerit dhe blini një qese stevia (sheqer diabetik).

Puno me pesha
Bëni edhe ushtrime me pesha të lehta, jo vetëm ato kardio.

Ndiqni rrjete sociale me ushqime të mira
Filloni duke ndjekur faqet tuaja të preferuara ose blogerët për një dozë të përditshme të frymëzimit të mirëqënies.

Ndryshoni llambat tuaja
Hapësirat e ndriçuara i bëjnë njerëzit të zgjedhin ushqime të shëndetshme me shumë gjasa deri në 24% më shumë.

Shkoni në shtrat më herët
Shtrihuni në krevat 15 minuta më parë çdo natë derisa të jeni duke plotësuar 7 deri në 8 orë gjumë për çdo mbrëmje. Privimi i gjumit mund të nxisë motivimin tuaj për t’u ushtruar dhe për të ngrënë më shumë.

Next Post

Stay Connected with Us

Recent News

%d bloggers like this: